کات کن

گروه طراحی و اجرای نمای فلزی

شماره تماس
۰۹۱۲۸۴۰۳۳۵۴
ساعت کاری
۸ الی ۱۸

انواع ورق های فلاشینگ پشت بام + ساخت و نصب و اجرا

۱۲ بهمن ۱۴۰۲ 271 بازدید بدون دیدگاه
فلاشینگ پشت بام
نویسنده

فاطمه صالحی

LinkedIn

بازنگری

سجاد رضایی

فهرست مطالب

فلاشینگ پشت بام یک جزء مهم در ساخت و ساز ساختمان و عایق رطوبتی می باشد. این تکنیک شامل نصب 

فلز یا سایر مواد غیر قابل نفوذ در مناطقی است که سقف با دیوارها، دودکش ها، دریچه ها یا سایر عناصر ساختاری تلاقی می کند. هدف اصلی فلاشینگ سقف جلوگیری از نفوذ آب و محافظت در برابر نشت های احتمالی است.

فلاشینگ سقف با هدایت آب به دور از مناطق آسیب پذیر، نقشی اساسی در حفظ یکپارچگی ساختار ساختمان دارد. 

فلاشینگ سقفی که به درستی نصب شده باشد، نه تنها آب بندی ساختمان را تضمین می کند، بلکه از مسائلی مانند قالب، پوسیدگی و آسیب به فضاهای داخلی نیز محافظت می کند.

فلاشینگ به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از سیستم های سقف ساختمان، نیاز به بررسی دقیق متریال، طراحی و تکنیک های نصب برای تضمین اثربخشی طولانی مدت دارد. چه در خانه‌های مسکونی و چه در سازه‌های تجاری، درک و اجرای بهترین روش‌های فلاشینگ سقف برای راه‌حل‌های سقف‌سازی بادوام و مقاوم در برابر آب و هوا ضروری است.

فلاشینگ پشت بام

انواع مدل های فلاشینگ سقف و بام

فلاشینگ سقف و پشت بام در مدل‌های مختلفی عرضه می‌شود که هر کدام برای رفع نقاط آسیب‌پذیری خاص در سقف و تضمین ضدآب موثر طراحی شده‌اند. برخی از انواع رایج مدل های فلاشینگ سقف و بام آورده شده است.

 

 فلاشینگ نبشی

فلاشینگ نبشی اغلب از دو نوع داخل رنگی یا بیرون رنگی ساخته می شود که در گوشه ها کار و در محل رسیدن دو دیوار به هم نصب می شوند. علاوه بر این از فلاشینگ نبشی برای پوشاندن نقطه های اتصال سقف به دیوار به صورت افقی از خارج یا داخل کار استفاده می شود.  از سوی دیگر این نوع فلاشینگ کاربرد عایق بندی برای انواع سقف ها دارد.

 

 فلاشینگ U شکل سقف

بیشترین کاربرد فلاشینگ یو در پوشش دور تا دور ساندویچ پانل سقفی به جز بخش آبریز است، همچنین از فلاشینگ یو نیز می توان در حاشیه ساندویچ پانل دیواری استفاده کرد. حتی در مورد هایی که ارتفاع دیوار بلند نباشد به جای آهن کشی از فلاشینگ یو استفاده می کنند به طوری که ضلع داخلی این نوع فلاشینگ به سقف پرچ شود و ساندویچ پانل دیواری در درون این فلاشینگ قرار گرفته و پرچ یا پیچ می شود و از ساندویچ پانل نگهداری می کند.

لازم به ذکر است بیشترین رنگ مورد استفاده از این نوع فلاشینگ سفید است.

 

 فلاشینگ سه پله بام

این نوع فلاشینگ اغلب برای بخش جلویی حاشیه ساندویچ پانل سقف آبریز مورد استفاده قرار میگیرد که هدف آن پوشش عایق میانی و زیبایی است. علاوه براین این نوع فلاشینگ می تواند عایق بسیار خوبی برای جلوگیری از شرایط آب و هوای نامساعد از جمله آفتاب زدگی، پوسیدگی و زنگ زدگی است.

بخش حاشیه ساندویچ پانل دیواری که در موقع نصب روی زمین قرار می گیرد حتما باید  با استفاده از این این نوع فلاشینگ پوشیده شود که از پوسیدگی عایق و ورق جلوگیری کرده و باعث خارج شدن  آب به سمت بیرون اتاق شود.

 

فلاشینگ تاج

فلاشینگ تاج برای تاج سقف های دو شیب مورد استفاده قرار میگیرد که در محل شکست یا نوک تاج سقف این نوع فلاشینگ اجرا می شود.

در این نوع فلاشینگ از مواد دیگر از جمله فوم درزگیر و فلاشینگ زیره تاج نیز استفاده میشود تا آب بندی و درزبندی کامل انجام شود، در واقع فوم درزگیر برای پوشاندن موج های ساندویچ پانل یا ورق گالوانیزه و فلاشینگ زیره تاج برای پوشش سقف از زیر کار  استفاده می شود.

فلاشینگ سقف

نحوه نصب فلاشینگ در پشت بام

نصب فلاشینگ سقف شامل چندین مرحله برای اطمینان از ضد آب بودن و محافظت در برابر نشتی است. در اینجا یک راهنمای کلی برای نصب فلاشینگ در پشت سقف آورده شده است که به بررسی آن می پردازیم.

 

  • آماده سازی سطح

– سطح سقف را به طور کامل تمیز کنید و هرگونه زباله یا مواد اضافی موجود را از بین ببرید. اطمینان حاصل کنید که منطقه خشک و عاری از گرد و غبار است.

 

  • اندازه گیری و برش

– طول قسمت سقفی که فلاشینگ نصب می شود را اندازه گیری کنید. مواد فلاشینگ را با استفاده از ابزارهای برش مناسب به اندازه مناسب برش دهید.

 

  • جایگذاری

– با قرار دادن پایه فلاشینگ  در امتداد لبه سقف شروع کنید و از همپوشانی آن با مواد سقف اطمینان حاصل کنید. آن را با استفاده از بست های مناسب مانند میخ های سقف یا پیچ در جای خود محکم کنید.

 

  • استفاده از درزگیر

– در امتداد لبه ها و درزهای فلاشینگ سقف پایه از درزگیر یا سیمان سقفی ضد آب استفاده کنید. این مانع مقاوم در برابر آب را افزایش می دهد و به جلوگیری از نفوذ آب کمک می کند.

 

  • بازرسی و آب بندی

– کل نصب فلاشینگ سقف و بام را برای اطمینان از اتصال محکم و ایمن بررسی کنید. در صورت نیاز، هر شکاف یا درز را با سیمان یا درزگیر اضافی سقف ببندید.

ورق فلاشینگ سقف و پشت بام

مزایا استفاده از فلاشینگ برای پشت بام

استفاده از فلاشینگ برای سقف ها مزایای متعددی از نظر حفاظت، دوام و یکپارچگی کلی ساختمان دارد در ادامه به برخی دیگر از مزایای مربوط به فلاشینگ ها می پردازیم.:

  • ضد آب

نصب فلاشینگ باعث ایجاد مانع ضد آب در مناطق آسیب پذیر مانند تقاطع سقف ها، دره ها، دودکش ها و دریچه ها می شود. از نفوذ آب جلوگیری می کند و خطر نشت و آسیب آب را کاهش می دهد.

  • پیشگیری از آسیب های سازه ای

با هدایت آب به دور از مناطق بحرانی، فلاشینگ به جلوگیری از آسیب های ساختاری ناشی از رطوبت، از جمله پوسیدگی چوب، رشد کپک ها و خراب شدن مصالح ساختمانی کمک می کند.

 

  • طول عمر طولانی

نصب صحیح فلاشینگ  به طول عمر سقف کمک می کند. از نقاط آسیب پذیر در برابر اثرات نامطلوب عناصر آب و هوایی محافظت کرده و به کل سیستم سقف کمک می کند.

 

  • کاهش هزینه های نگهداری

فلاشینگ سقف نیاز به تعمیرات و نگهداری مکرر مرتبط با آسیب آب را به حداقل می رساند. این به نوبه خود هزینه های کلی تعمیر و نگهداری سقف را در طول عمر آن کاهش می دهد.

 

  • بهره وری انرژی افزایش یافته

فلاشینگ بام موثر به حفظ یکپارچگی سقف کمک کرده و به عایق کاری بهتر و بهره وری انرژی کمک می کند. و همچنین  از نفوذ رطوبت که می تواند مواد عایق را به خطر بیندازد، جلوگیری  خواهد کرد.

دریافت مشاوره

۰۹۱۲۸۴۰۳۳۵۴

ایمیل

contact@cutkon.ir

جمع بندی

فلاشینگ پشت بام یک عنصر حیاتی در ساخت و ساز ساختمان است که برای محافظت از مناطق آسیب پذیر در برابر نفوذ آب و نشت های احتمالی عمل می کند. این فرآیند شامل برنامه ریزی کامل، انتخاب مواد و نصب دقیق برای اطمینان از ضد آب شدن است. استفاده از درزگیرها و بست های مناسب برای ایجاد یک مانع ضد آب ضروری می باشد. بازرسی های منظم و رعایت قوانین ساختمانی به طول عمر و قابلیت اطمینان سیستم فلاشینگ  کمک می کند. به طور کلی، فلاشینگ مناسب سقف از یکپارچگی ساختاری ساختمان محافظت می کند و طول عمر سیستم سقف را افزایش می دهد.

سوالات متداول

مدت زمان و هزنیه نهایی اجرای فلاشینگ به عوامل مختلفی مانند متراژ سقف پروژه، نوع فلاشینگ استفاده شده و… بستگی دارد.

برای اطلاع دقیق از مدت زمان لازم برای نصب فلاشینگ سقف و پشت بام، با کارشناسان ما در کات کن تماس حاصل نمایید.

انتخاب نوع فلاشینگ به ویژگی های پروژه، بودجه مد نظر، شرایط جوی محیط پروژه و… بستگی دارد.

دریافت مشاوره

۰۹۱۲۸۴۰۳۳۵۴

ایمیل

mail@cutkon.ir

«بیشتر بخوانید»

پس از خواندن این مقاله، می‌توانید به یکی دیگر از مقالات مجله کات کن نیز سر بزنید که در آن، هر کدام انواع نمای فلزی را به صورت کامل و مفصل، همراه با عکس، معرفی کرده‌ایم.

لینک « همه چیز درباره نمای خشک » شما را به آن به مقاله می‌رساند.

این نمونه کار را هم ببینید
نمای آهنی ساختمان امید، اصفهان، اجرا توسط تیم کات کن

نمونه کار نمای فلزی: ساختمان امید

جزئیات پروژه
4 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x

در اینستاگرام ما را دنبال کنید :

برای مشاهده نمونه کار ها، خدمات و  محصولات ما، از اینستاگرام مجموعه ما بازدید فرمایید.