بررسی علت شکستن خود به خود شیشه دوجداره + راه جلوگیری از آن

بررسی علت شکستن خود به خود شیشه دوجداره
راهنمای مطالعه

از زمان‌های قدیم تا کنون معماران و سازندگان ساختمان توجه ویژه‌ای به شیشه در معماری داشته‌اند. به همین دلیل نیز در هنگام ساخت ساختمان از شیشه‌‌های مختلف با اهدافی متفاوت استفاده می‌شود. شیشه دوجداره یکی از انواع شیشه‌های کاربردی در طراحی ساختمان است که به دلیل زیبایی و مقاومت بالا در برابر عوامل خارجی چون ضربه و فشار بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. گفتنی است که در برخی مواقع افراد شاهد شکستن خود به خود شیشه دوجداره هستند.‌ همین موضوع باعث می‌شود تا این سوال مطرح گردد که علت شکستن خود به خود شیشه دوجداره چیست؟

اگر دوست دارید در رابطه با دلایل شکستن شیشه دوجداره کسب اطلاعات کنید، در این مطلب از مجله کات کن همراه ما باشید.

دلایل شکستن شیشه دوجداره

شکستن شیشه دوجداره می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. علاوه بر تغییرات دمایی، وارد شدن ضربه و فشار که علت‌های ساده‌ای برای رخ دادن شکستگی هستند.‌ موارد دیگری نیز به عنوان دلایل شکستن شیشه دوجداره در نظر گرفته می‌شوند که عبارتند از:

ایجاد درز در شیشه

ایجاد درز در شیشه از مهم‌ترین دلایل شکستن شیشه محسوب می‌شود. در واقع می‌توان گفت وجود هرگونه درز یا شکاف در ساختار شیشه دوجداره، راه را برای نفوذ رطوبت به فضای بین دو جدار باز می‌کند. این امر سبب تضعیف انسجام مولکولی شیشه و افزایش شکنندگی آن در برابر تنش‌ها و ضربات می‌شود.

نفوذ رطوبت به مرور زمان سبب پوسیدگی لبه‌های شیشه و قاب‌های فلزی شده و به تدریج استحکام و پایداری شیشه را از بین می‌برد.

نصب نامناسب شیشه، استفاده از مواد اولیه نامرغوب در ساخت درزگیرها، فرسودگی و پوسیدگی درزگیرها به مرور زمان و اعمال فشار یا ضربه به شیشه از مهم‌ترین دلایل ایجاد درز در شیشه محسوب می‌شوند.

بررسی علت شکستن خود به خود شیشه دوجداره

اختلاف فشار هوا وارده بر فریم و زهواره پنجره

اختلاف فشار هوا بین فضای داخلی و خارجی ساختمان می‌تواند تنش‌های قابل توجهی را به شیشه دوجداره وارد کند. این تنش‌ها در شرایطی که شیشه از استحکام کافی برخوردار نباشد، منجر به شکستن آن خواهد شد. در واقع می‌توان گفت تغییرات ناگهانی دما، وزش باد شدید و یا نقص در سیستم تهویه مطبوع، می‌تواند منجر به ایجاد اختلاف فشار بین دو طرف شیشه شود. این شرایط بیشتر زمانی موجب شکستن شیشه می‌شود که یراق‌آلات و زهواره‌های پنجره از کیفیت پایینی برخوردار باشند و نصب و آب‌بندی شیشه به درستی انجام نشده باشد.

سوراخ‌کاری و تراشکاری نامناسب

سوراخ‌کاری و تراشکاری نامناسب از دیگر دلایل شکستن شیشه دوجداره محسوب می‌شود. علت شکستن شیشه در اثر سوراخ‌کاری و تراشکاری نامناسب را می‌توان این گونه توجیه کرد که در فرآیند سوراخ‌کاری و برش، تنش‌های حرارتی به شیشه وارد می‌شود که می‌تواند منجر به ایجاد ترک‌های میکروسکوپی در آن شود. حال اگر استانداردهای لازم در فرایند تراشکاری و سوراخکاری در نظر گرفته نشده باشد، نقاطی آسیب‌پذیر در ساختار شیشه ایجاد می‌شود که شانس ترک‌خوردگی و شکستگی شیشه را چندین برابر می‌کند.

به همین دلیل طراحان و مجریان نمای شیشه ای باید در انتخاب شیشه مناسب با توجه به جزئیات پروژه بسیار دقیق عمل کرده و همچنین تمامی ظریف کاری های پروژه را مورد بررسی قرار داده و با نهایت دقت عمل کنند.

شکستن شیشه به دلیل عدم رعایت استانداردها

عدم رعایت استانداردهای لازم در تولید و نصب شیشه‌های دوجداره، می‌تواند منجر به استفاده از مواد اولیه نامرغوب، ضخامت نامناسب شیشه، یراق‌آلات معیوب و آب‌بندی غیراصولی شود. همه این موارد، می‌توانند به طور قابل‌توجهی، احتمال شکستگی شیشه را افزایش دهند‌. به همین دلیل توصیه می‌شود از مواد اولیه با کیفیت استفاده شود، حمل و نقل به درستی انجام گیرد و یراق‌آلات به خوبی نصب شوند تا ریسک شکستن شیشه به طور قابل توجهی کاهش یابد.

تماس شیشه با فلز

تنش‌های الکتروشیمیایی بین شیشه و فلز، سبب ایجاد خوردگی در لبه‌های شیشه می‌شود. این خوردگی به مرور زمان استحکام شیشه را کاهش داده و آن را در برابر ضربه و فشار آسیب‌پذیر می‌کند. به همین دلیل گفته می‌شود که تماس شیشه با فلز یکی از مهم‌ترین دلایل شکستگی شیشه دوجداره به صورت خود به خودی محسوب می‌شود. این اتفاق بیشتر زمانی رخ می‌دهد که شیشه با فلزات زنگ زده در تماس باشد.

علت شکست شیشه سکوریت

بسیاری از افرادی که قصد دارند از شیشه سکوریت در ساختمان با اهداف مختلفی استفاده کنند، معمولا این سوال را مطرح می‌کنند که علت شکست شیشه سکوریت چیست؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم دلایل مختلفی وجود دارد که باعث شکستن شیشه سکوریت می‌شود. گاهی یک ضربه محکم به لبه‌ها یا مرکز شیشه وارد می‌شود و زمینه‌ساز شکستگی می‌گردد. در برخی مواقع نیز کیفیت بد شیشه انتخاب شده، تغییرات دمایی، عدم قالب‌بندی مناسب و ناخالصی متریال به کار رفته در ساخت شیشه شانس شکستگی را چندین برابر می‌کند.

جالب است بدانید که دریافت خدمات از افراد غیر متخصص در زمینه نصب شیشه نیز می‌تواند یکی دیگر از دلایل شکست شیشه سکوریت باشد. به عنوان مثال اگر فرایند نصب به درستی انجام نشود یا بادخور مناسبی هنگام نصب انتخاب نگردد، احتمال شکستگی شیشه بسیار زیاد خواهد بود.

شکستن خود به خود شیشه دوجداره

روش‌های جلوگیری از شکستن شیشه دوجداره

حالا که دلایل شکستن شیشه دوجداره را می‌دانید، با توجه به یک سری نکات می‌توانید ریسک شکستگی را به طور قابل توجهی کاهش دهید. مهم‌ترین راهکارها برای جلوگیری از شکستن شیشه دوجداره عبارت است از:

  • خرید از مراکز معتبر

برای اطمینان از کیفیت شیشه دوجداره، حتماً آن را از مراکز معتبر و دارای مجوز تهیه کنید.

  • انتخاب شیشه مناسب

با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه و نوع کاربری ساختمان، شیشه دوجداره با ضخامت و نوع مناسب را انتخاب کنید. به عنوان مثال، برای مناطق با وزش باد شدید، استفاده از شیشه‌های لمینت یا ضد‌ضربه توصیه می‌شود.

  • نصب توسط متخصص

نصب شیشه دوجداره باید حتماً توسط نصاب‌های مجرب و با استفاده از ابزار و تجهیزات مناسب انجام شود.

  • بازرسی دوره‌ای

به طور مرتب شیشه‌های دوجداره را از نظر وجود ترک، لب پر شدن، یا هرگونه نقص دیگری بررسی کنید. در صورت مشاهده هرگونه ایراد، سریعا نسبت به رفع آن اقدام نمایید.

  • حفاظت در برابر ضربه

از قرار دادن اجسام سنگین یا نوک تیز در نزدیکی شیشه دوجداره خودداری کنید. همچنین، در هنگام انجام فعالیت‌هایی مانند جابجایی وسایل یا تعمیرات، مراقب باشید که به شیشه برخورد ننمایید.

  • کنترل دمای محیط

از ایجاد تغییرات ناگهانی دما در محیط داخلی، به خصوص در فصول سرد سال، خودداری کنید.

  • استفاده از سیستم‌های اطفاء حریق

برای جلوگیری از شکستن شیشه دوجداره در اثر آتش‌سوزی، از سیستم‌های اطفاء حریق مناسب در ساختمان استفاده کنید.

شکستن خود به خود شیشه دوجداره

کات کن بهترین مجری نماهای ساختمانی

در این مطلب به بررسی دلایل شکستن شیشه دوجداره پرداختیم و سعی کردیم اطلاعات مفیدی را در این باره بیان کنیم. توجه داشته باشید که اگر در اجرایی نمای ساختمانی از یک تیم حرفه‌ای کمک بگیرید می‌توانید ریسک شکستن شیشه در دراز مدت را به طور قابل توجهی کاهش دهید.

توصیه ما به تمامی کسانی که قصد اجرایی نمای انواع نمای ساختمانی را دارند، دریافت خدمات از مجموعه کات کن است‌. ما در این مجموعه با کمک تیمی از معماران و سازندگان ساختمان حرفه‌ای و با تجربه در تلاشیم تا بهترین و با کیفیت‌ترین خدمات را در قبال دریافت هزینه‌ای مناسب در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. رضایت مشتریان و پروژه‌های موفقیت‌آمیزی که تاکنون انجام داده‌ایم کیفیت خدمات ما را اثبات می‌کنند.

سوالات متدوال

این مقاله را به اشتراک بگذارید.

هرچیزی که نیاز دارید بدانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمای ساختمان با پوشش فلز

استفاده از تکنولوژی پانچ در نمای ساختمان

نمای ساختمان با پوشش استرچ متال