معرفی سیستم نرده شیشه ای فیکس پوینت

معرفی سیستم نرده شیشه ای فیکس پوینت
راهنمای مطالعه

اگر شما هم به سبک‌های معماری مینیمال و مدرن علاقه‌مندید؛ از آشنایی و اجرای نرده شیشه ای فیکس پوینت غافل نشوید!

امروزه با وجود پرطرف‌داری سبک‌های مدرن معماری مانند سبک‌های مینیمال ، افراد به دنبال استفاده از متریال‌ها و عناصری متناسب با این سبک‌ها هستند. از طرف دیگر یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های معماران و طراحان، جداسازی و جای‌گذاری فضاها به‌همراه‌داشتن دید بصری هرچه زیباتر، در فضاست. و همین امر باعث شده تا علاوه بر تمایل به طراحی نمای شیشه ای در طراحی های داخلی نیز از این متریال استفاده شود.

هندریل شیشه فیکس پوینت، به‌عنوان یکی از بهترین و جذاب‌ترین پاسخ‌ها به این دغدغه است و مزایای زیادی هم به‌غیراز جداسازی فضا و ایجاد زیبایی بصری دارد. شما نیز می‌توانید برای آشنایی کامل با این عنصر، اجزاء و قیمت آن در ادامه با ما همراه باشید!

نرده شیشه ای فیکس پوینت چیست؟

این نرده، به ‌عنوان سیستم اتصالات نقطه‌ای نیز شناخته می‌شود و اصطلاحاً به آن فیکس پوینت (point fix) می‌گویند. هندریل شیشه فیکس پوینت، به‌عنوان مدرن‌ترین انواع نرده شیشه ای در دنیای معماری شناخته می‌شود. دلیل نام‌گذاری این نوع نرده نیز به‌خاطر سوراخ‌کاری شدن شیشه‌ها در محل‌های اتصال به بدنه و متصل‌شدن قطعات نگهدارنده از محل این سوراخ‌کاری‌ها به بدنه جانبی است.

البته فراموش نکنید که دیتیل‎های مناسب برای اتصال قطعات به بدنه جانبی باید با در نظرگرفتن زیر سازی‌های مناسب انجام شود تا خیالتان از امنیت و ایستایی کامل نرده شیشه ‌ای فیکس پوینت راحت باشد.

این سیستم حفاظتی، یکی از مینیمال‌ترین نرده‌ها در دنیای معماری امروزی است. ویژگی مثبت فیکس پوینت‌ها نسبت به نرده شیشه‌ای اکسپوز، مشاهده سطح بیشتری از شیشه و جذابیت بیشتر آن است.

عنصر اصلی حفاظ در این سیستم نرده‌ای، شیشه است که توسط نقاط اتصالی ثابت (فیکس پوینت‌ها)، به ساختار فضا یا کف آن متصل می‌شود. در نرده شیشه ‌ای فیکس پوینت شیشه‌ها با کم‌ترین اجزای مرئی نگه داشته می‌شوند و ظاهری شیشه‌ای، شفاف و زیبا را ایجاد می‌کنند.

نرده شیشه ای فیکس پوینت

کاربردهای حفاظ شیشه ای فیکس پوینت

این نوع سیستم نرده، به دلیل داشتن زیبایی و جدید بودن، کاربردهای زیادی دارد که در زیر به شما معرفی می‌شوند:

 • قابل‌ استفاده در محیط‌های داخلی، برای جداسازی فضاها بدون قطع‌شدن دید
 • به‌کارگیری در بالکن‌ها و تراس‌ها، برای ایجاد حفاظت بدون محدود شدن دید و منظره
 • قرارگیری به‌عنوان نرده شیشه‌ای، برای ایجاد فضای بازتر و ایمنی افراد در هنگام رفت‌وآمد در پله‌ها
 • مورد استفاده در استخرها و فضاهای اطراف آن، برای ایجاد امنیت و زیبایی بیشتر

جالب است بدانید که امروزه برای اجرای نرده شیشه ای فیکس پوینت، باتوجه‌به سیستم پشتیبانی از دو نوع شیشه استفاده می‌شود. این دو نوع شیشه نیز شیشه سکوریت تک‌لایه و شیشه لمینت دولایه نام دارند.

هندریل فیکس پوینت

هندریل یا دست‌انداز فیکس پوینت، ریلی است که روی پایه، دیوار یا نرده‌های شیشه‌ای نصب و ثابت می‌شود. از این عنصر، برای ایجاد تکیه‌گاه و راهنما برای کاربران استفاده می‌شود تا در هنگام پیاده‌روی یا بالا و پایین‌رفتن تعادلشان حفظ شود.

جالب است بدانید که هندریل فیکس پوینت، در نرده‌های شیشه‌ای از جنس آلومینیوم هستند و انواع مختلفی نیز دارند. برای همین می‌توان برای هر کدام از سبک‌های معماری، نوع مناسب را انتخاب و استفاده کرد.

از مزایای نرده فیکس پوینت می‌توان مواردی چون سبکی، ضدزنگ بودن، تنوع در شکل و رنگ، ماندگاری بالا در مناطق مرطوب (پنج برابر آهن و استیل) و قابلیت تعویض و بازیافت را نیز نام برد.

اجزای سیستم شیشه ای فیکس پوینت

نرده شیشه ای فیکس پوینت، از دو جزء اصلی شیشه و بست نگهدارنده (FIX POINT) یا پوینت گلس (POINT GLASS) تشکیل می‌شود. اما موارد دیگری نیز جزء این سیستم نرده‌ای هستند که در زیر به‌صورت کامل آمده‌اند:

 1. شیشه: این جزء اصلی، از جنس شیشه‌های بسیار مقاوم و قوی مانند شیشه‌های لمینت و شیشه‌های مقاوم در برابر شوک هستند و ضخامت و ابعادشان نیز باتوجه‌به نیازها و استانداردهای مربوط به ساختمان، مشخص می‌شود.
 2. قطعات فیکس پوینت: این جزء، به‌عنوان نقاط اتصال بین شیشه و سازه شناخته می‌شود و شامل مواردی چون فلنج، براکت، واشر، پیچ و قطعات موردنیاز اتصال به شیشه می‌شود.

البته فراموش نکنید که بست‌های نگهدارنده یا همان فیکس پوینت‌ها اهمیت زیادی در این نوع نرده شیشه‌ای دارند. چون فیکسچرهای اتصال‌دهنده بین شیشه و ساختار نگهدارنده هستند و نقش کلیدی در ایمنی، دوام و زیبایی ظاهری نرده‌های شیشه ای فیکس پوینت دارند.

جالب است بدانید که فیکس پوینت‌ها به‌عنوان نقاط ثابت در سیستم شناخته می‌شوند و جنسی فلزی دارند. این اجزاء می‌توانند بدون هیچ‌گونه ساییدگی یا ترک‌خوردگی در داخل و خارج از فضا استفاده شوند و سادگی، ظاهر کلاسیک و طراحی آن را حفظ کنند.

نرده فیکس پوینت

‌انواع فیکس پوینت هندریل شیشه ای

فیکس پوینت‌ها نیز انواع مختلفی دارند که در زیر به شما معرفی می‌شوند:

 • بست سطحی: قابلیت نصب سریع و آسان، مورداستفاده در فضاهایی با نیاز به نصب شیشه بدون چارچوب و قابلیت نصب روی سطح یا کف دیوار و نگه‌داری محکم شیشه
 • بست دفنی: مناسب برای ایجاد سبک‌های مینیمالیستی و به‌صورت نامرئی، قابلیت تعبیه در درون یا کف سازه، قابلیت ایجاد خطوط تمیز و دیدهای بی‌واسطه و زیبا و گزینه‌ای مناسب برای پروژه‌های مدرن
 • بست لبه‌ای: نصب و اتصال به‌صورت مستقیم به لبه‌های شیشه، مناسب برای حمایت از پنل‌های شیشه‌ای در ارتفاع و گزینه‌ای مناسب برای ایجاد امنیت بالکن‌ها، پله‌ها و فضاهای بلند

توجه داشته باشید که استفاده از بست مناسب، به‌غیر از زیبایی، باعث ایمنی هرچه بیشتر افراد در فضای موردنظر شما می‌شود.

 1. پروفیل فلزی: این جزء مورداستفاده در بعضی از نرده‌های فیکس پوینت است و به‌عنوان پشتیبان و اتصالات فیکس پوینت برای شیشه، عمل می‌کند.
 2. عناصر دیگر: برخی دیگر از عناصر نیز مانند روکش‌ها، لاستیک‌ها، درپوش‌ها و قطعات دیگر، برای حفاظت از شیشه و اتصالات آن، جلوگیری از ورود آب و ایجاد لغزش در نرده شیشه ای فیکس پوینت استفاده می‌شود.

قیمت هندریل شیشه ای فیکس پوینت

باتوجه به اینکه هر یک از نما های خارجی پروژه‌ها ممکن است به متراژ مشخصی از نرده شیشه ای فیکس پوینت نیاز داشته باشند؛ نمی‌توان برای آن‌ها قیمت ثابتی را در نظر گرفت. چون هندریل شیشه فیکس پوینت، پروژه‌ای سفارشی است و با توجه به نیاز پروژه ممکن است قیمت متفاوتی داشته باشد.

برای همین بهتر است برای خرید این نوع نرده، به شرکت‌های معتبر و متخصص در اجرای نرده‌های شیشه‌ای فیکس پوینت مراجعه کرده و پس از شرح و معرفی پروژه، خرید خود را کامل کنید.

عوامل مؤثر بر قیمت طراحی و اجرای نرده شیشه ای فیکس پوینت

انتخاب مواد، نوع طراحی و نصب این نوع نرده از جمله عوامل اصلی مؤثر بر قیمت هندریل شیشه فیکس پوینت است. اما به‌صورت کلی موارد زیر در قیمت این سیستم تأثیر دارند:

 • نوع شیشه: شیشه‌های سخت شده یا لمینت به دلیل مقاومت بیشتر در برابر شکستگی و عوامل جوی قیمت بالاتری دارند.
 • ضخامت شیشه
 • ابعاد نرده
 • نوع هندریل شیشه‌ای
 • فرآیند نصب
 • نوع فیکس پوینت‌های مورداستفاده برای اتصال شیشه‌ها به ساختار

جمع بندی

از مزایای استفاده از نرده شیشه ای فیکس پوینت، می‌توان مواردی چون زیبایی بصری، احساس بودن در فضای باز، نگه‌داری آسان، مقاومت، امنیت و انعطاف‌پذیری را نام برد. شما می‌توانید برای سفارش و اجرای این نوع نرده، در فضاهای موردنظرتان، به شرکت‌های ساختمانی معتبری چون کات کن مراجعه کنید.

این شرکت، علاوه بر اجرای انواع هندریل شیشه فیکس پوینت، خدمات دیگری مانند نمای فلزی، استرچ متال و پانچ متال را نیز به همراه تیم جوان، متخصص و مجرب خود در این زمینه به شما ارائه می‌دهد.

سوالات متدوال

هزینه اجرای نرده شیشه ای فیکس پوینت چقدر است؟

قیمت اجرای نرده های شیشه ای فیکس پوینت به عوامل مختلفی از جمله، ابعاد، طراحی، نوع شیشه و… بستگی دارد.

نرده فیکس پوینت شیشه ای چیست؟

نرده شیشه‌ای فیکس پوینت به دلیل طراحی خاص و استفاده از نقاط ثابت (فیکس پوینت) برای نصب شیشه‌ها، از زیبایی و ایمنی بالایی برخوردار هستند.

برچسب ها : |

این مقاله را به اشتراک بگذارید.

هرچیزی که نیاز دارید بدانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نمای ساختمان با پوشش فلز

استفاده از تکنولوژی پانچ در نمای ساختمان

نمای ساختمان با پوشش استرچ متال